Ako vybrať svadobného kameramana

Svadobný kameraman na vašu svadbu

Balíčky svadobných kameramanov sa môžu pohybovať od 150€ do 1000 €  a ich výsledné produkty sú ešte viac rozdielne.
Prinášame vám niekoľko tipov, ako si vybrať toho správneho pre vás, aby ste mali perfektné svadobné video, ktoré bude navždy ozdobou vašej filmotéky.

1. Najmite si kameramana, ktorý sa najviac približuje vášmu vkusu

Oproti výberu iných svadobných dodávateľov máte nielen u kameramana, ale aj fotografa obrovskú výhodu v tom, že môžete vidieť ich prácu ešte pred svadbou. Prejdite si preto čo možno najviac ukážkových filmov a vyberte si takého, u ktorého si budete istí, že takéto video chcete mať aj zo svojej svadby. Každý kameraman má iný prístup k jeho umeniu a tiež iný štýl strihu. V našej krajine je väčšinou samozrejmosťou jednoduchý krátky videoklip, ale je aj niekoľko takých, ktorí vám dodajú aj krátky film v Hollywoodskom
štýle. V balíkoch máte takmer vždy aj dlhšie dokumentárne verziu, ktorá sa môže pohybovať od 25 do 200 min.
Ak si vyberiete video v jednom štýle a dáte ho ako predlohu niekomu inému s iným prístupom, dopadne to väčšinou katastrofou.

svadobný kameraman a fotograf klin

2. Vyberajte seriózne svojho kameramana

Bohužiaľ výber kameramana sa u nás často posúva na posledné miesto v zozname dodávateľov. Pritom po svadbe zistíte, že spomienka vo forme kvalitného filmu je to najlepšie čo ste si z vašej svadby odniesli. Dnešná technika navyše umožňuje robiť aj veľmi kvalitné fotografie priamo z videa. Zvážte aj túto možnosť, na ktorej môžete ušetriť značnú sumu ak je pre vás video dôležitejšie ako foto. Plánovať v predstihu sa
oplatí a je dosť pravdepodobné, že vaša prvá voľba nebude mať váš termín voľný. Väčšinou dobrý kameraman má vypredané aj rok dopredu. Našťastie naša republika nie je až tak veľká a väčšina bude ochotná za vami docestovať.

svadobný fotograf tvrdošín

3. Nájdite si referencie

Hoci máte istotu, že ste si vybrali toho pravého, vždy si nezabudnite prejsť preferencie. Vďaka sociálnym sieťam a google recenziám máte aj možnosť čo píšu zákaznici o danom kameramanovi alebo fotografovi. Ako hlavné otázky by vás malo zaujímať či: „Zachytil všetky hlavné okamihy vášho dňa?“, „Vytváral pozitívnu atmosféru? Nebol
rušivým elementom?“, „Ukázal sa načas?“ …

svadobný kameraman orava

4. Nenechajte sa ovplyvniť

To že vám dobrý známy niekoho odporučí neznamená, že je to tá správna voľba pre vás. Verte svojmu vlastnému úsudku a urobte si vlastný prieskum. Koniec koncov to bude spomienka hlavne pre vás.
Nezvyčajne často si ľudia tiež zisťujú na čo kto natáča. Pritom to výsledný produkt ovplyvňuje len minimálne. V konečnom dôsledku to sú hlavne objektívy, ktoré určujú nielen priepustnosť svetla, ale aj detail, farby a ďalšie faktory. „Drony a ďalšie vymoženosti“ môžu video pekne oživiť, ale oveľa dôležitejšie je, či sú dobre zachytené tie najdôležitejšie momenty a emócie, ktoré sprevádza celý svadobný deň.

svadobný kameraman orava

5. Osobné stretnutie s kameranom alebo fotografom

Ak vám to čas umožňuje, choďte aj na osobne stretnutie. Nielen že môžete skonzultovať vaše predstavy a spoznať sa osobne, ale väčšina sa s vami bude môcť podeliť o skúsenosti a dať cenné rady. Tým pádom vo svojho svadobného kameramana alebo fotografa viete vložiť vašu plnú dôveru.

svadobný fotograf tvrdošín

svadobný fotograf tvrdošín

6. Čomu sa vyvarovať

Rozpočty svadieb v našej krajine bývajú často napäté. Vďaka tomu sa okolo svadieb pohybuje veľké množstvo lacných amatérov a to nielen v oblasti videa, či fotografie. Našťastie sa situácia zlepšuje a pomaly nastupuje nová generácia kameramanov produkujúce vysoko kvalitné a kreatívne filmy. Stále však môžete naraziť na:

• Kameramanov i celá štúdia, kde ukážkové videá vyzerajú každé inak. Pravidelné príspevky kvalitných ukážok zvyšujú pravdepodobnosť, že váš film bude tiež taký.
• Chvejúce sa, alebo rozmazané zábery. Jeden záber má iné farby, alebo kvalitu než ten predchádzajúci.
• Filmy kde nie je rozumieť hovorenému slovu, hlasitosť sa počas filmu mení.
• Výsledný produkt dostanete na disku Blu-ray, alebo DVD. Tieto technológie sú desiatky rokov staré, nespoľahlivé a majú veľmi krátku životnosť. Momentálne je rozumným médiom štýlová USB Flash, prípadne internetové úložisko.

Pridaj komentár