Prečo nestačia svadobné fotografie? Oplatí sa zobrať na svadbu kameramana?

Svadba sa blíži.

Miesto – rezervované, hudba – aranžovaná, fotograf – vybraný. Oplatí sa však investovať do svadobného kameramana? Vôbec sa nečudujem, napokon, na štvorhodinových sedeniach u sesterníc ste boli určite veľakrát. Pre nich to bolo tiež pravdepodobne jedno z prvých a posledných, kedy si pozreli svadobný film. A fotografie sa dajú zarámovať a budú vám každý deň pripomínať vaše šťastie. Ale stačia fotky? Presvedčím vás, že dobre urobené svadobné video vám umožní zachytiť to, čo na obrázkoch neuvidíte.

Svadobná fotka
Zvuky

O tom, že fotografie nebudú odrážať všetko, čo sa počas toho jedného dňa udialo, asi nikoho netreba presviedčať. Nie nadarmo má veľa fotografov v názvoch spoločností „snímky“. Fotografie zachytávajú prchavý okamih. Ak si objednáte fotografa ,  dostanete krásny album plný dojímavých fotiek. Ale nič nebudete počuť. Predovšetkým ten najdôležitejší – sľuby, ktoré ste si dali jeden druhému – či už je to prísaha v kostole alebo vami napísaná. Fotografie nezachytia hlas, vtipné chyby a slová piesne vybranej na prvý tanec.

Emócie

Keď si prezerám fotky, najdlhšie sa zdržujem pri detailných záberoch tvárí. Ukazujú určitú pravdu o tom, čo bolo vo vnútri človeka. Cítim však istú nedostatočnosť, pretože sa sám seba pýtam: čo spôsobilo tieto emócie? Svadba, samozrejme. Už len dôvod môže spôsobiť búrku emócií. Ale čo konkrétne? Je to plač od smiechu, alebo je to obrovská emócia, ktorá sa ťažko ovláda? Čo sa hovorilo, že sa hostia na fotke tak smejú? Na tieto otázky fotografia neodpovie. Tiež neukážu, že hneď po utretí sĺz všetci vybuchnú od smiechu. Emócie sa počas obradu menia doslova každých pár sekúnd. Fotografie nebudú zachytávať ich konkrétne dôvody, zmeny. Prvý rok si možno pamätáte, že tento smiech bol spôsobený anekdotou, ktorú rozprával svedok, ale o pár rokov táto história vybledne a bude fungovať ako mŕtvy telefón. Svadobný film vám umožní pripomenúť si túto anekdotu od slova do slova a pri najbližšej príležitosti oplatiť svedkovi láskavosť.

Pohyb

Časy pózujúcich fotiek sú našťastie preč, fotografie, ktoré dostanete, pravdepodobne vystihnú emócie v tento krásny deň. Ale uvidíte na obrázkoch svoj prvý tanec cvičený celé mesiace? Uvidíte psa vrtieť chvostom pri pohľade na jeho milovanú paničku v svadobných šatách? Predsa len – všimnete si trasenie rúk pri výmene obrúčok? Rozhodne nie. Fotografie sú zlomok sekundy uzamknuté v ráme fotoaparátu. Svadobný film zachytáva najdôležitejšie momenty v ich celistvosti.

Svadobná fotka

Papier prežije čokoľvek a formáty filmov sa neustále menia

Toto je môj obľúbený argument. Papier neprežije požiar a záplavy. Tu by som mohol skončiť, ale asi sa objaví: “Ale fotky dostaneme na flash disk alebo do cloudu.” A tu sa dohodneme. Aj svadobné video. Môžete ho umiestniť do niekoľkých cloudou a zdieľať ho s priateľmi a rodinou. Okrem toho ešte nikdy nedošlo k takej revolúcii v technológii, ktorá by znemožnila zmenu formátu súboru.

Keďže sú tieto videá také dlhé a nudné, určite sa tam nahrá aj nejaká hlúposť

Samozrejme, že niečo také natočím, svadba a párty predsa nie sú inscenované predstavenie a hostia nie sú herci. Ja aj fotograf zaznamenáme veľa zvláštnych výrazov a póz, ale to neznamená, že ich dostanete na svadobnom filme alebo svadobných fotografiách. Vyberiem to najlepšie, správne poskladám, okoreníme farby tak, aby vás efekt potešil.

Fotku si zarámujeme a na film sa raz pozrieme a hodíme ho do kúta

Určite nie ten, ktorý pripravujem! Nikto sa nechce dve hodiny pozerať na tých istých ľudí, ktorí tancujú na parkete. Preto staré svadobné filmy, ktoré vyzerali takto, boli raz pozreté a pravdepodobne pretočené. Filmy, ktoré pre vás robím, nie sú reportáže zo svadieb. Sú to príbehy plné lásky, dojímavé k slzám. Sústredím sa len na najdôležitejšie momenty. Uisťujem vás, že film zo svadby si pozriete častejšie ako reprízy svojich obľúbených produkcií Netflixu a jubilejné premietanie sa stane tradíciou ako „Mrázik“ každé Vianoce.

Suma sumárum, ak sa pýtate, čo si vybrať: fotografie alebo svadobné video. Kameraman aj fotograf sú najlepšou voľbou pre zachytenie tak výnimočného dňa, ako je svadba.