Symbolika a história snubných prsteňov
Svadobné obrúčky sú symbolom trvácnosti manželského vzťahu. Symbolizujú lásku, večnosť a nerozlučiteľnosť manželstva.
História prvých snubných prsteňov siaha až do starovekého Egypta. V údoliach Nílu sa našli prvé svadobné obrúčky vyrobené z rastlinných výhonkov a tráv. Už vtedy okrúhly prsteň symbolizoval večnosť. Kruh, rovnako ako čas, nemá začiatok ani koniec. V láske bola táto symbolika večnosti a nemennosti prijatá nezávisle v mnohých kultúrach. Prvé svadobné obrúčky neboli odolné, a tak si ľudia časom začali vyberať iné materiály, kožu, slonovinu, neskôr kovy.
Snubné obrúčky sú v dnešnej dobe neoddeliteľnou súčasťou svadobnej tradície. Svadobné obrúčky nie sú len šperky, sú aj akcentom, ktorý vám manželský sľub denne pripomína. Nosenie snubných prsteňov symbolizuje, že vzťah je pevný a trvalý a že napriek všetkým protivenstvám budú manželia vždy jeden.
Snubné prstene sú hmatateľným dôkazom manželstva a vašej lásky. Svedčia aj o vernosti a sú znakom pre ostatných ľudí, že je človek ženatý. Pripomínajú vám, že ste zložili sľub lásky, vernosti a manželskej poctivosti.
Prípravy na svadbu vyžadujú od budúcich manželov množstvo dôležitých rozhodnutí ako fotograf na svadbu,kameraman na svadbu,DJ,svadobná sála,výber svadobných šiat ale takisto jedným z nich je výber svadobných obrúčok.
Svadobné obrúčky môžu byť vyrobené z rôznych druhov kovov a materiálov, zlata, striebra, platiny, titánu, dokonca aj dreva. Najobľúbenejším kovom je zlato. Svadobné obrúčky môžu byť celé zo žltého, bieleho, ružového zlata, prípadne zo zmesi týchto farieb. Svadobné obrúčky je možné ozdobiť rôznymi spôsobmi, satinovaním, rhodiovaním, osadzovaním kamienkov, či gravírovaním.
Aké svadobné obrúčky si vybrať?
Pred svadbou musia nevesta a ženích urobiť ťažké rozhodnutie, aké obrúčky si vybrať. Stojí za to pripomenúť, že v prípade svadobných šperkov nie je dôležitý len vzhľad, ale aj praktické hľadiská.
Pri hľadaní svadobných obrúčok stojí za to pamätať na veľmi dôležitú otázku – výdrž. Svadobné šperky nás budú sprevádzať snáď neustále, aj pri každodenných povinnostiach a vtedy sa drobným škrabancom vyhneme len ťažko. Preto je také dôležité vybrať materiál, ktorý je odolný voči menšiemu poškodeniu. Okrem toho sa oplatí skontrolovať, či je vybraný model pohodlný – najlepšie pôsobia svadobné šperky so zaobleným profilom, ktoré neškrtia a neprekážajú pri každodenných činnostiach.
Veľmi obľúbené sú tradičné zlaté svadobné obrúčky bez dodatočných ozdôb, no nevšedné obrúčky nájdete ľahko. Vďaka tomu si každý mladý pár nájde dokonalé svadobné šperky, ktoré budú plne spĺňať jeho očakávania a preferovaný štýl.
O tému snubných prsteňov sa oplatí zaujímať vopred. Na čas vybavenia objednávky by ste sa mali opýtať klenotníka.
Hoci sú obrúčky predovšetkým symbolom a mali by byť praktické, netreba zabúdať ani na ich vzhľad. Budú nás sprevádzať každý deň, preto by sa mali plne trafiť do nášho vkusu. Takisto váš svadobný fotograf a kameraman na svadbu vám ich zvečnia svadobnými fotografiami alebo svadobným videom.Možností je veľa. V súčasnosti si čoraz viac párov vyberá rôzne obrúčky, ktoré však majú nejaký spoločný prvok. Je mimoriadne dôležité pamätať na výber správnej veľkosti – v prípade svadobných šperkov zdobených rôznymi spôsobmi môže zmena veľkosti ovplyvniť jeho vzhľad.
Koľko zlata v zlatých snubných prsteňoch?
Možno sa pýtate, prečo sú niektoré snubné prstene po 30 rokoch takmer dokonalé a iné už javia známky opotrebovania, hoci od svadby dlho neubehlo? Čo by ste mali urobiť, aby vám svadobné obrúčky slúžili v dobrom stave dlhé roky?
Rýdzosť zlata určuje, koľko čistého zlata je v danej zliatine zlata.
-rýdzosť 0,333 – 8-karátové zlato, obsahuje 33,3% čistého zlata,
-rýdzosť 0,585 – 14 karátového zlata, obsahuje 58,5% čistého zlata,
-rýdzosť 0,750 – 18 karátové zlato, obsahuje 75% čistého zlata.
Čisté zlato je veľmi mäkké, preto sa mieša s inými kovmi, ako je striebro alebo meď, aby sa zvýšila odolnosť výrobkov z neho.
Na obrúčky sa neodporúča zlato 333. Svadobné obrúčky zo zlata tohto typu sú menej odolné, môžu sa časom lámať a meniť farbu. 18-karátové zlato je veľmi mäkké a ľahko sa poškriabe.
Optimálna vzorka zlata na svadobné obrúčky je 585. Snubné obrúčky sú dlhé roky a zlato z tejto vzorky vyzerá vždy rovnako.
Na ktorej ruke by som mal nosiť snubný prsteň?
Kedysi sa verilo, že z prstenníka ľavej ruky vedie žila priamo do srdca, nazývalo sa to žila lásky. Preto sa svadobné obrúčky nosili na ľavej ruke. To malo dodatočne zabezpečiť prosperitu manželstva.
V súčasnosti je zvykom nosiť prsteň na prstenníku, ktorého ruka závisí predovšetkým od miestnych tradícií danej krajiny alebo preferencií manželov.
Svadobný fotograf si ich zvykne vypýtať pred obradom aby vám ich zvečnil na svadobných fotografiách a takisto kameraman na svadbu ich využije do svadobného videa.
Kde nosíme zásnubný prsteň po svadbe?
Zásnubný prsteň nosíme na prstenníku ľavej ruky. Po svadbe si ho nechávame na prstenníku ľavej ruky spolu s obrúčkou alebo si ho prehodíme na druhú ruku.
Prsteň je len symbol, ale jeho význam je jasný: láska, vernosť, večnosť. Jeho tvar zdôrazňuje nekonečnosť a nekonečnú lásku. V prípade cirkevného sobáša kňaz prstene počas obradu požehná, vďaka čomu získavajú posvätnú moc.