AKO PRACUJE SVADOBNÝ KAMERAMAN?

Zvyčajne odporúčame natáčať svadbu dvoma kamerami. 

Najmä keď očakávate veľa hostí. Ale chápeme, že tieto balíčky môžu byť mimo vášho svadobného rozpočtu. Jeden svadobný kameraman dokáže natočiť aj dobré video zo svadby, no nikdy nebude obsahovať toľko rôznych záberov a možno nezachytí všetkých hostí na svadbe. Musíte si to uvedomiť pri rezervácii balíka s jedným kameramanom na svadbu.

Ak chcete prejaviť emócie v čase kázne, alebo prejaviť emócie svojich rodičov či hostí v čase prísahy, odporúčame balíček s dvomi kameramanmi. Jeden kameraman fyzicky nedokáže zachytiť všetky emócie nevesty a ženícha počas prísahy. Kamera, snímajúca jeden záber zo svadby, sa nedokáže pozerať na dve miesta súčasne. U svadobného fotografa je to iné, po jednom zábere sa dokáže otočiť a zachytiť niekoľko ďalších situácií.

Natáča kameraman svadobných hostí pri jedle?

Vo všeobecnosti náš svadobný kameraman nenatáča svadobných hostí pri stoloch. Z tohto pravidla existujú výnimky: keď sa svadobčania  navzájom  kŕmia polievkou, svadobčania spievajú a zabávajú sa pri stoloch alebo na vaše vyžiadanie. Ak sú hostia, ktorí len sedia za stolmi a chcete, aby ich na svadbe nakrútil kameraman, pokojne nám dajte vedieť!

Ako sa správať pred objektívom?

Nakrúcanie svadieb je akousi elegantnou reportážou. Nedávame vás a vašich svadobných hostí do póz, nehovoríme vám, čo máte robiť. Svadobný kameraman sa snaží nezasahovať do diania (pokiaľ si to situácia a dobro svadobného filmu vyslovene nevyžaduje), ale len natáčať na video, čo sa deje. Je teda dobré ho vopred upozorniť na doplnkové veci, ktoré na svadbe budú a ktoré si chcete nechať zvečniť, ako napríklad púšťanie holubov.

Ako skúsený svadobný kameraman vždy hovorím neveste a ženíchovi:

„Počas nakrúcania svadby sa nepozeraj do kamery, neusmievaj sa stále do kamery, správaj sa k nám ako k vzduchu, akoby neexistovala žiadna svadobná videonahrávka. Ignorujte kameramanov na svadbe. Sústreďte sa na seba a svadobný obrad, potom bude kamera menej odstrašujúca a my si urobíme svoju prácu.

Výnimkou z tejto požiadavky môže byť gesto mávnutia do objektívu (neskoršiemu divákovi svadobného filmu), prípadne gesto ukazovania obrúčok. A navyše nechajte svadobnému obradu prirodzený priebeh a my sa postaráme o prirodzenú reportáž.