Svadobná fotografia – svadobný fotograf

Ako zaujímavo vyrozprávať jednoduchý príbeh a správne podať zdanlivo bez emócií jednoduché momenty svadobného dňa?

Keď sa nám v hlave objaví oblasť fotografie, akou je svadobná fotografia, zvyčajne premýšľame o vhodnom umiestnení najdôležitejších prvkov fotografie v ráme. Myslíme na svadobné obrúčky, svadobné šaty nevesty, no často zabúdame na ostatné plány a obsah záberu. Pričom aj pri svadobnej fotografii je kompozícia a tým aj pozadie, veľmi dôležité, aby bolo možné rozpovedať príbeh.

Pri svadobnej fotografii sa nemôžeme vždy spoliehať na najobľúbenejšie riešenie, ktorým je pri ateliérovej fotografii kontrola obsahu rámových plánov napríklad udržiavaním čistého pozadia. Vo svadobný deň to nie je možné takmer nikdy, a preto je úlohou svadobného fotografa vedome budovať obsah pozadia, a nie jeho čistotu.

Bez kontrolovanej mnohotvárnosti by bola svadobná fotografia plochá a takmer jednorozmerná. V živote, a najmä vo svadobný deň, okrem toho, čo môžeme vidieť, aj hlboko cítime. My – svadobní fotografi. Inak, ak by sme k našej práci pristupovali len technicky, naša svadobná reportáž by nebola obsiahla. Mnohostrannosť našej svadobnej fotografie môže nahradiť neschopnosť ukázať vôňu alebo zvuky. Vo svadobný deň tieto prvky všetko dotvárajú – nevestu a ženícha prinútia všetko skutočne CÍTIŤ. My, fotografi, sme museli čeliť výzve a pri absencii vôní a zvukov vyrozprávať príbeh, vytvoriť svadobnú reportáž, ktorá ešte musí naplno ukázať emócie a udalosti.

Svadobný fotograf preto musí pôsobiť širšie, nevenovať pozornosť len poprediu. Každé miesto v rámci dáva príležitosť – každé miesto čaká na svoje posolstvo. Svadobný fotograf sa musí sústrediť na prvky, ktoré pre väčšinu pozorovateľov „len sú“. Tieto prvky môžu byť nápomocné, ale aj deštruktívne pri budovaní kompozície a rámu. Niečo iné budú pri prípravách rozhádzané igelitky a niečo iné bude brat s láskou hľadiaci na prípravy sestry – nevesty. Svadobný fotograf sa musí vedieť rýchlo rozhodovať a zachytiť tie prvky spoza fotoaparátu. Pamätajte, že nepotrebné prvky nie sú len plastové vrecká alebo odpadky. Sú to aj výrazné kontrasty .

Čo je teda viacnásobné plánovanie? Jednoducho povedané, ide o kreatívne, plánované a opodstatnené využitie viacerých plánov v jednom zábere na vyrozprávanie viacerých príbehov jednou svadobnou fotkou. Dnes sme si pre vás pripravili ukážky z príprav nevesty. Myslíme si, že vizualizácia toho, čo je niekedy ťažké pomenovať, bude najlepším príkladom, aby ste pochopili, čo je kompozícia a viacvrstvová povaha …

Svadobný fotograf v akcii – hľadáte rámy, alebo ako vznikajú svadobné fotografie?

Svadobný fotograf zvyčajne začína svoju prácu prípravami nevesty. Niekedy, samozrejme, o pár chvíľ skôr navštívi ženícha, no najčastejšie my – svadobní fotografi – začíname návštevou vizážistky alebo nevesty, ktorá už vizážistu má. Nižšie je prvá fotografia. Skúsme sa na chvíľu zastaviť a rozobrať, koľko príbehov môže rozprávať jedna svadobná fotografia.

Máme tu záber na ženícha, ktorý sa na svoju snúbenicu pozerá s takou láskou. A zrkadlo, ktoré dáva fotke kontext.

Zrkadlo, ale aj … generačné prevedenie. Dva príbehy, emócie, generácie. Aký odlišný by bol odkaz, keby na fotke bola samotná nevesta. Záber s vhodne zvoleným “pozadí” dáva niečo krásne – zobrazuje rodinu.

Pozrime sa na ďalšie dve svadobné fotografie a príklad viacrozmernosti vo svadobnej fotografii.

Prvým rámom je mladá dáma, ktorá sa nachádza v prípravách  (zobrazením prvkov make-upu) ale aj pri pohľade na zásnubný prsteň.Je tu plno emócií ale aj strachu a obáv.

 Druhá svadobná fotografia zase rozpráva podobný príbeh, no o niečo presnejšie. Pozrime sa, že vidíme aj fázu maľovania očí, názov salónu a krásu vizážistky. Často stačí malá zmena perspektívy, dva kroky vzad alebo nabok alebo otočenie nášho fotoaparátu, aby bol príbeh vyrozprávaný plnšie a živšie.Svadobný fotograf  sa môže pokúsiť pridať niečo viac do jednoduchého rámu. Pozrite sa, ako som sa snažil plnšie opísať moment objatia nevesty s mamou, alebo dať vedľa seba krásu svadobných šiat s krásou nevesty, ktorá sa na seba pozerá do zrkadla nalíčená.

Cieľom je vždy zabezpečiť estetiku a prehľadnosť fotografie, čo však neznamená, že svadobný fotograf sa musí vzdať jednoduchších záberov. Často po viacvrstvovom prístupe zoznam záberov dopĺňame o jednotlivé príbehy.

Viaceré roviny vo svadobnej fotografii nám – svadobným fotografom – umožňujú nahradiť neschopnosť ukázať pachy a zvuky niečím iným: viacvrstvovou a vhodnou rámovou štruktúrou. Samozrejme, sú tu aj iné aspekty fotenia, nielen svadobné, ale o tom neskôr.

 Mali by sme sa tiež pokúsiť vyrozprávať plnšie príbehy rôznych lások, ktorých sme svedkami, a dodať romantickú šťavnatosť a …

Pridaj komentár