Prečo musíte čakať na svadobné fotografie a svadobný film?

Asi každá nevesta a ženích by si želali vidieť fotky a video zo svojej svadby čo najskôr, najlepšie na druhý deň. Je to v podstate možné, ale iba v prípade, že svadobným fotografom bol bratranec s fotoaparátom v telefóne. Profesionálny fotograf a kameraman potrebuje čas na výber materiálu, spracovanie, úpravu… Bohužiaľ, všetky tieto činnosti znamenajú trávenie dlhých hodín pred počítačom (nielen). Čo ovplyvňuje to, že na výrobu svadobného videa a fotografií sa termín počíta v mesiacoch, nie v dňoch?

Len natáčanie a fotenie zo svadby trvá niekoľko hodín s fotoaparátom či kamerou v ruke. Práca to nie je jednoduchá, vybavenie je ťažké a človek je človek … nie stroj. Svadba je neustály boj o dobrý personál. Našťastie väčšina svadobčanov rešpektuje prácu fotografa a kameramana a dáva im priestor na zachytenie záberov.

Ako zabezpečí svadobný fotograf a kameraman zábery?

Nie je ťažké si všimnúť, že svadobní reportéri sú takmer neustále na nohách. Výsledkom sú tisíce fotografií a hodiny záberov.

Nepreháňame! Väčšina svadobných fotografov urobí minimálne 2000 fotiek, často aj o niekoľko tisíc viac. To sa premieta do celých gigabajtov dát na pamäťových kartách, počítačoch a prenosných diskoch v cloude – dobrý kameraman a fotograf nikdy nenechá svoju prácu bez, takzvanej zálohy. Neprepočítajme to všetko na minúty, ale aj samotné nahrávanie si vyžaduje čas.

Preskočenie tohto kroku môže mať tragické následky. Nejeden človek v domnení, že sa mu to nestane, stratil materiál, na ktorom pracoval. V prípade svadobných záberov to tak naozaj nemôže byť. Každý profesionál vie, že nevestu a ženícha nemôže sklamať. Proste to nejde. Ide predsa o zdokumentovanie najdôležitejšieho dňa ich života… Mnohí kameramani a fotografi preto materiál rýchlo spracujú aj deň po svadbe, aj keď by najradšej prespali celý deň.

Na tomto mieste si všimnime, že aj fotograf a kameraman sú smrteľníci. Desaťhodinový pracovný deň vrátane hlučnej párty, preto potrebujú spať. Doprajte im čas na regeneráciu, kvalite fotografií a videu to určite neuškodí. Práve naopak! 

práca fotografa

Svadobné fotografie – výber materiálu

Po skopírovaní materiálu prichádza moment predbežného výberu. Spočíva v tom, že si každú fotku pozriete a posúdite, či „z toho niečo bude“. Nič zložité, no nezabúdajte, že svadobný fotograf sa musí popasovať s niekoľkými tisíckami fotiek naraz. Sleduje, sleduje, pričom veľa materiálu zároveň maže. prečo? Je to jednoduché, nie každý obrázok dopadne dobre. Týka sa to farieb, kompozície záberu, ale aj vzhľadu hostí. Grimasa a zavreté oči dokážu pokaziť aj tú najlepšiu fotku.

Takýto prvotný výber svadobných fotografií prebieha rýchlo a pomaly zároveň. Rýchlo, pretože zručný umelec dokáže vyhodnotiť jediný záber za pár sekúnd. Pomaly, lebo robí únavnú prácu – fotka za fotkou, fotka za fotkou, niekoľkotisíckrát. Musíte si robiť prestávky, aby ste udržali pozornosť a nemuseli ste proces donekonečna opakovať.

Koľko času strávite jednou fotkou? No záleží na skúsenostiach. Niekomu stačí pár sekúnd na to, aby sa pozrel a letel ďalej, iní sa pozerajú na obrázky dlhšie, a to je len počiatočné oddelenie zrna od pliev!

Po prvom výbere je materiál silne orezaný. Takže – najhoršie fotky sú už v koši, na zvyšku sa dá popracovať. Teraz prichádza zábavná časť – výber najlepších fotografií. Tu si ich fotograf obzerá dlhšie. Skontroluje, či sú fotografie vhodné, či konkrétny obrázok zapadne do jeho predstavy o celku, či je fotografia ostrá… Na všetkom záleží! V prípade viacerých podobných obrázkov sa rozhodne pre jeden, hoci niekedy sa v detailoch naozaj líšia. Tomuto výberu sa venuje oveľa väčšia pozornosť, pretože práve po tomto (a možno ešte jednom kole) by mal fotografovi zostať konečný počet snímok, na ktorých chce pracovať

spracovanie fotografii

Svadobný film – výber dobrých záberov

Aký je proces výberu filmu? Rôzni profesionáli majú rôzne techniky, niekedy v závislosti od množstva použitého vybavenia. Svadobný obrad a hostina sa často natáčajú pomocou dvoch kamier, externého mikrofónu, niekedy aj dronu. Vtedy výber trvá dlhšie ako v prípade jednej kamery, ale väčšinou sa robí priebežne, pri montáži. Rovnako ako u fotografa, aj tu odmietame najhoršie zábery.

Často svadobný kameraman rozdeľuje materiál „systematicky“ na prípravy, sobáš a párty. Skúsení kameramani niekedy tento krok preskočia a pracujú na filme tak, že si materiál prezerajú a upravujú ho od začiatku.

vybavenie fotografa

Vývoj a spracovanie svadobných fotografií a strih svadobného filmu

Konečne prichádza chvíľa, kedy začína tá príjemnejšia práca, teda práca s fotkami. Musíte vedieť, že žiadny sebarešpektujúci fotograf neposkytuje zákazníkom fotografie priamo z fotoaparátu bez akéhokoľvek úpravy. Ďalšie fázy práce čakajú na fotografie.

V prvom rade – vyvolanie fotografie z RAW. Čo znamená RAW? Ide o formát záznamu fotografií, ktorý umožňuje najvyššiu možnú reprodukciu obrazu a poskytuje veľké možnosti spracovania. Z fotiek v tomto formáte sa fotka najlepšie „vytiahne“ – dodá kontrast, zosvetlí a stmaví… To sa dá nazvať „základné“, nevyhnutné spracovanie, pretože fotky pred vyvolaním nebude možné nahrať na sociálne médiá alebo webovú stránku.

Potom je čas na retuš. Na rozdiel od zdania sa táto činnosť nevykonáva len počas módnych relácií! Rôzne veci sa dajú retušovať jemnejšie aj menej jemne, pri svadobných fotkách to niekedy vôbec nie je potrebné. Čo však robiť s veľkým ekzémom na brade ženícha? Naozaj si ho chcú mladomanželia po rokoch pripomenúť? Zvyčajne je lepšie túto zjavnú nedokonalosť vyretušovať, aby neodvádzala pozornosť od dôležitejších častí fotografie. 

Nakoniec prichádza na rad dodať fotkám finálny vzhľad, vďaka čomu bude materiál konzistentný a bude mať požadovanú atmosféru. O čom to je? Pri pohľade na portfólio fotografov je ľahké vidieť, že každý umelec má svoj vlastný štýl, ktorý vyplýva okrem iného s použitím originálnych fotografických filtrov. Farby môžu byť viac či menej sýte, farba sa môže líšiť, fotografi dávajú fotkám špecifický a jedinečný charakter…

V prípade strihu svadobného filmu je situácia iná. Editor nepracuje na každom zábere samostatne, ale vytvára celok. Útržky filmu vystrihuje, no robí to preto, aby ich „zlepil“ s ostatnými.

A je tam veľa materiálu! Aspoň niekoľko hodín a iba z hlavného fotoaparátu. Preto redaktor sedí v zvyčajne tmavej miestnosti mnoho hodín denne, aby zladil jednotlivé časti diela – obraz k obrazu, obraz k zvukovej stope, ktorá môže pochádzať zo zvuku, ktorý bol počas akcie odsúdeniahodný, alebo môže byť uvedený do formy hotových skladieb – potom celý film pripomína videoklip.

Synchronizuje zvuk. Potom sa s obrazom veľa pracuje, zvyčajne sa pomocou prechodov oddeľujú napríklad prípravy na svadbu a samotný obrad. 

Nakoniec je tu svadobné video. Jeho tvorba síce trvá kratšie ako natáčanie celej svadby, no nie je rýchla. Kratšia forma má tiež svoje obmedzenia. Zostrih na hudbu môže byť komplikovaný, navyše v klipe musí byť každý záber naozaj dôkladne premyslený a na pár minút tancujúcich hostí na parkete nezostane miesto.

práca fotografa

Aké pekné! Takže na balení záleží

Po skončení kreatívnej práce je čas vyexportovať fotografie (v dvoch veľkostiach – na tlač a tie, ktoré sa budú dať jednoducho zdieľať napr. na Facebooku), vyrenderovať video (t.j. vygenerovať kombinovaný film) a možno si myslíte, že dielo svadobného fotografa a kameramana už skončil. No nie.

Zostáva niekoľko malých, ale nesmierne dôležitých krokov. Medzi nich patrí samozrejme nahrávanie materiálu na flash disk, ale aj vyvolávanie tlačovín, niekedy vyhotovenie albumu či fotoknihy. Keď je všetko pripravené, zostáva už len zabaliť materiály do krabičky. Niektorí svadobní kameramani a fotografi prispôsobujú krabičky tak aby vyzeral moderne a aby na prvý pohľad chytil novomanželov a povedal im: ” poďte si ma pozrieť “. To nepochybne robí svadobný suvenír ešte krajším a zdôrazňuje jedinečnosť svadobného dňa.

Prečo tak dlho čakáte na svadobné materiály?

Dúfame, že vyššie uvedený článok túto záhadu rozptýli. Proces prípravy svadobného filmu alebo svadobných fotografií je viacstupňový proces. 

Náročnosť práce si vyžaduje aj prestávky. V prvom rade preto, aby sa oči príliš neunavili a dlhšie slúžili fotografovi či kameramanovi. Po druhé – svieže oko a oddýchnutá hlava rýchlejšie vychytá chyby, nedostatky a skvosty. Po tretie – Človek pracujúci na svadbe je tiež človek a jednoducho potrebuje oddych.

Preto si musia stanoviť taký termín realizácie, aby pri množstve práce stihli urobiť načas všetky projekty, ktoré sa často musia robiť súčasne.

Mi uvádzame niekoľkomesačnú lehotu na realizáciu zákazky a to 3 – 6 mesiacov.  

Počas sezóny svadobní kameramani a fotografi pracujú niekedy na desiatkach svadieb (stáva sa, že každý víkend sú na „vybavenie“) 2 nové svadby.

Mnoho dodávateľov dokončí svoju prácu a dodá materiály oveľa skôr. Áno, vieme, že pre netrpezlivých to môže byť ešte dlhá doba. Oplatí sa však počkať, kým sa spomienky zaznamenané na filme (či skôr pamäťovej karte) spravia čo najlepšie. Pokiaľ ide o našu prácu – môžete sa plne spoľahnúť, že vaše fotografie / videá budú v bezpečí a doručené v primeranom čase. Využite naše služby a opýtajte sa na voľné termíny na budúci rok.