Spolupráca so svadobným kameramanom

Ako sa lepšie prezentovať vo svadobnom videu?

Raz na stretnutí pre fotografov (bol som v utajení, nikto nevedel, že som kameraman). Počul som zaujímavý výrok. Išlo o to, že sa veľmi neradi pozeráme na seba na fotografiách, rovnako ako sa často cítime nepríjemne, keď na nahrávke počujeme vlastný hlas. Každý deň sa počujeme inak a zvyčajne sa nesústredíme na to, ako znieme. Aj náš odraz v zrkadle sa zdá byť odlišný od toho, čo môžeme neskôr vidieť na svadobných fotografiách alebo svadobných filmoch. Od našich párov často počúvame, že sa neradi vidia na záberoch. Absolútne tomu rozumieme. Ako som už spomenul, sledovanie a počúvanie seba samého často vyvoláva zvláštny pocit. Keď sa však vrátime k svadobným fotkám a svadobným filmom spred rokov, keď sme boli ešte deti, tieto emócie sa úplne zmenia – vrátia sa pekné spomienky a sme šťastní že sa potom rodičia alebo niekto z blízkych rozhodli urobiť pár fotiek počas rodinnej oslavy alebo na obyčajnej prechádzke. Môžeme vidieť, ako sme kedysi vyzerali, zaspomínať si na bezstarostné chvíle a oceniť čas, ktorý uplynul.

Dúfam, že so mnou budete súhlasiť – svadobný deň je jedným z najdôležitejších momentov nášho života. Mesiace príprav, zameranie na tie najmenšie detaily, ako sú visačky na fľašiach s alkoholom. Chceme, aby bolo všetko dokonalé. A koniec koncov, radi by sme videli fotografie a video, ktoré adekvátne priblížia celú atmosféru tohto významného dňa. V tomto texte by som vám rád dal niekoľko rád, ktoré vám umožnia správať sa pred kamerou slobodnejšie. Dúfam, že po prečítaní tohto článku a realizácii rád sa nebudete cítiť nepríjemne pri sledovaní vášho svadobného videa.

1. Buďte pozitívni a prirodzení

Vieme, ľahko sa to povie. Od ranného zmätku všetci pobehujú a niečo sa vás pýtajú. Zaujíma vás, či si kapela našla cestu do svadobnej sály, či obslužné dámy dávajú alkohol do chladničky. Navyše na vás mierili objektívy fotografov a kameramanov. Toto určite nie je každodenná situácia. Pamätajte však, že ste obklopení svojimi najbližšími. Všetci chcú, aby ste boli šťastní. A aj keď sa medzi nimi nájde nejaký nespokojenec, ktorý sa bude sťažovať, že medzi maškrtami nie je jeho obľúbená bravčová masť s chlebom, asi mi dáte za pravdu, že je to človek, ktorý sa pre neho neoplatí trápiť. Toto je váš veľký deň, tak sa sústreďte na to, aby ste ho prežili s úsmevom na tvári. Aj keď nastanú komplikácie, zvyčajne ich nemáte pod kontrolou, takže nemá zmysel sa ich báť. Na základe skúseností vám garantujem, že úsmev vám tento deň pomáha prekonať oveľa ľahšie! A tým, že budete pozitívne naladení, budete aj vo svadobnom filme vyzerať oveľa lepšie. Bude krajšie vidieť sa ako sa usmievate a smejete, že ste si zabudli dáždnik, keď vonku pršalo. Určite vám o chvíľu dáždnik niekto požičia a vy sa dostanete k autu bez toho, aby ste si poškodili make-up a účes. 

svadobná fotografia na lúke

2. Nebojte sa nešťastia

Počas natáčania svadobného filmu často počujeme: „Ale to nie je nahraté so zvukom, však?“. Ženích a nevesta sa boja, že niečo neslušne povedia a bola by hlúposť, keby sa to dostalo do svadobného filmu. Všimnite si, že najčastejšie sa k takýmto nešťastiam vraciame najochotnejšie a spomíname na tu chvíľu najpríjemnejšie. Počas našej práce hľadáme aj takéto zábery. Ukazujú širší pohľad na celé podujatie a dodávajú svadobnému filmu originalitu.

Na druhej strane pamätajte, že ak dôjde k nejakému trápnemu prešľapu, nie je šanca, že to bude vo svadobnom filme. Toto nie je živé vysielanie, kde sa objaví všetko, čo zaznamenáme. Celé kúzlo filmového strihu spočíva v správnych záberoch. Ak by vás pri pozeraní niečo privádzalo do rozpakov, pri úprave to jednoducho odstránime. Žiaden strach! Môžete hovoriť a robiť, čo chcete. Svadobný film bude zaujímavejší.

svadobná fotografia na chodniku

3. Správajte sa ku kameramanovi ako k svojmu priateľovi

Je pre nás veľmi dôležité, aby sme vzbudil vašu dôveru a aby ste sa pri nás cítili dobre. Začína to od našich prvých kontaktov, keď vám, pravdepodobne porušujúc pravidlá savoir-vivre ,  píšem menom.

(Kameraman) Neviem si predstaviť spoluprácu, ak by ste ma vo svadobný deň volali “Pán kameraman!”. Každopádne sa priznám, že ma to veľmi nebaví, lebo potom mám pocit, že mám o 30 rokov viac a točím reportáž pre regionálnu televíziu. 

Garantujem vám, že budete oveľa menej v strese, ak sa ku mne alebo k nám nebudete správať ako k cudzím ľuďom, ktorí vám vtrhli do súkromného života a chcú vám kradnúť intímne chvíle ako nejaký bulvár. Je to, ako keby niekto z vašich priateľov vytiahol telefón, aby nahral napríklad príbehy na Insta. Dôverujete mu, takže sa necítite napäto, viete, že ak urobíte nejakú hlúposť, nezverejní to. (Pokiaľ nemáte také typy priateľov, ktorí budú zdieľať iba fotografie, v ktorých budete vyzerať čo najhlúpejšie.)

Odporúčame našim párom, aby zvážili aj možnosť natočenia zásnubného filmu. Okrem veľkej výhody mať k filmu krásne zábery, vypovedať o ich láske, je to príležitosť aj na budovanie nášho vzájomného vzťahu počas takéhoto stretnutia. Natáčanie zvyčajne prebieha niekoľko mesiacov pred svadbou. Máme možnosť sa spoznať, zvyknete si na kameru a určite sa nám bude oveľa ľahšie spolupracovať vo svadobný deň. A zásnubný film môžete premietať na svadbe ako atrakciu pre hostí. Podobným spôsobom môžeme urobiť ďakovné video pre rodičov.

svadobná fotografia na lúke

4. Chceme si z vás vystreliť aj z tej najlepšej stránky

Pri natáčania o vašom svadobnom dni je posledná vec, o ktorú sa musíte starať, je „ako vyzerám na kamere“ (mimochodom, to je moja ďalšia „obľúbená“ veta). Je nám jasné, že chcete vyzerať dobre. Snažíme sa pomôcť správnym výberom vybavenia (výber objektívu ovplyvňuje to, ako na filme vyzeráte) a správnym uhlom pohľadu (určite viete, že pri fotení zdola vyzerá naša silueta vyššie). Poradíme aj kam sa máte „postaviť“, aby ste mali krajšie svetlo a pozadie v zábere. Aj keď väčšina našej práce je o zachytení prirodzených momentov a ideálne by bolo, aby sme do diania vôbec nezasahovali, občas toto pravidlo porušíme, aby sme vám poradili.

Tu ešte raz apelujem na váš pokoj. Touto úlohou ste nás poverili, pretože si zakladáte na profesionalite. O výsledkoch môžete byť pokojní, preto vám odporúčam, aby ste sa sústredili na to, aby ste si tento deň užili. A my urobíme prácu.

svadobna fotografia v aute

Na záver by som bol rád, keby ste si zapamätali niekoľko univerzálnych rád. Po prvé: “iba mier nás zachráni.” Snažte sa nepodľahnúť prenasledovaniu a tlaku. Pamätajte na pozitívny prístup a predpoklad, že vám nič nemôže pokaziť radosť z toho, že sa čoskoro sa zoberiete so svojou milovanou polovičkou. Po druhé: “toto nie je živé vysielanie.” Ak sa zašpiní stôl, buď ho očistíme  a zopakujeme zábery na obrúčky, alebo ten záber nepoužijeme vo svadobnom filme a nikto to nezistí. Po tretie: dôvera. Touto úlohou ste nás poverili a my ju urobíme najlepšie, ako vieme. Verte nám a pustite nás na chvíľu do svojho sveta. Nesprávajte sa k nám ako k paparazzom, skôr ako k priateľom, ktorí natáčajú zábery.